تناسب رنگ با وسایل موجود در فضای مورد نظر

تناسب رنگ با وسایل موجود در فضای مورد نظر
  • در ابتدا باید پلانی از فضا در دست داشته باشید قبل از انتخاب رنگ هر اتاق لازم است رنگ مبلمان و عناصر آن اتاق را در نظر بگیرید. این عناصر شامل رنگ کف، فرش، پارچه مبلمان و کوسن، کاغذ دیواری و پرده ها، کابینت، پیشخوان آشپزخانه، میز تلویزیون، میز ناهارخوری، تختخواب، کمد، قابهای عکس، گلدان و درختچه باشد. چه نوع ترکیب رنگی را از چرخه رنگ در نظر گرفته اید. اتاق به اتاق جلو بروید. دیوار تأکیدی فضا ها را مشخص کنید و رنگ جذاب و متناسب با عناصر دکوراتیو را انتخاب کنید. اگر در خصوص خیلی از موارد فوق حق انتخاب مجدد ندارید، بنابراین سمت رنگ های خنثی تر بروید هر طراحی برای رنگ آمیزی و دکوراسیون منزل شما سری به کمد لباسهایتان میزند. رنگ اصلی، رنگ حمایتی و رنگهای تاکیدی، به وضوح در آنجا مشخص است .

 

  • از رنگ های گرم و سرد متناسب با کارکرد اتاق ها استفاده کنید .

 

  • میزان درخشندگی هر رنگ باید متناسب با فضای آن باشد. به صورت کلی در فضاهای با تردد بیشتر و فضای بهداشتی از رنگ براقتر استفاده می کنیم. با افزایش میزان درخشندگی دوام نیز افزایش و تعمیر و نگهداری آن کاهش می یابد. از طرفی رنگ های مات بدلیل نشان دادن اشکالات زیر سازی شیک تر به نظر می آیند.

 

  • مناطق گرمسیر و سردسیر:  توجه به این نکته لازم است که در اقلیم های مختلف می توان قوانین فوق را به صورت دیگری استفاده نمود. استفاده از رنگ های گرم در مناطق سردسیر و رنگ های سرد در مناطق گرمسیر مطلوب تر است .

 

  • اتاقهای کوچک و نور هر اتاق: در اتاقهای کوچک و با ارتفاع کم از رنگ های روشن استفاده کنید. با اینکار فضای شما بزرگتر دیده می شود. هر چه از پنجره ها فاصله می گیرید، به رنگهای روشن تر نیاز دارید. اگر منزل شما دارای پرده با سایه دائمی است ، رنگ را در همان حالت انتخاب کنید .