نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

نقاشی ساختمان با رنگ کنیتکس

رنگ ساختمانی کنینتکس دارای  سه نوع می باشد:
1- کنیتکس پلاستیک
2-کنیتکس روغنی   
3-کنیتکس اکریلیک

هر کدام از رنگ های نام برده شده به سه قسمت تقسیم می شوند:
1-ریزدانه
2-متوسط
3-دانه درشت

1-کنیتکس پلاستیک :
این نوع کنیتکس برای داخل ساختمان و مکانهایی که در معرض آب نباشد مورد استفاده قرار می گیرد مهمترین مزیت آن عدم وجود بوی نامطبوع و عدم اشتعال و خشک شدن سریع و حل و رقیق شدن با آب می باشد و مهمترین عیب ان آب گریز نبودنش می باشد به این صورت که اگر در معرض آب قرار بگیرد رطوبت آب را در خود جذب کرده و حالت چسبندگی خود را از دست می دهد.
   
2- کنیتکس روغنی :
این نوع کنیتکس هم برای داخل و هم برای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و مهمترین مزیت آن آب گریز بودن آن می باشد و مهمترین معایب آن بوی نا مطبوع و دیرخشک شدن آن است چون با بنزین حل و رقیق می شود و تا کاملا خشک نشده باشد با کوچکترین جرقه ای حتی با زدن کلید برق شعله ور شده و باعث خسارات جبران ناپذیری می شود.


3-کنیتکس اکریلیک :
این نوع کنیتکس هم برای داخل و هم برای خارج ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد مهمترین مزیت این نوع کنیتکس آب گریز بودن خشک شدن سریع عدم وجود بوع نامطبوع و عدم اشتعال می باشد. کنیتکس را به کمک مخزن های پمپ باد و قیفهای مخصوص به دیوار یا سقف می پاشند. برای اینکه دانه های کنیتکس به اطراف (در و پنچره و چمن یا کف …….) پاشیده نشود آنها را تا 15 متری محل کار با مشمع و…می پوشانند.

کنیتکس روغنی
خواص ویژه :

استفاده از مواد رنگ آمیزی در نمای خارجی همواره مد نظر متخصصان بوده و هست. موادی همچون کنیتکس ، پلیتکس و غیره به دلیل مقاومت در مقابل آب و باران، سرعت و سهولت در انجام و پایین بودن هزینه اجرای آن مورد توجه سازندگان ساختمان ها بوده است و جایگاه ویژه ای در خدمت صنعت ساختمان و مهندسین دارد.

کنیتکس روغنی برپایه رزین های آلکیدی لانگ 70 درصد کد AL166 تهیه شده است و فیلمی سخت و بادوام و مات ایجاد می کند . مقاوم درمقابل ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن و شرایط جوی مانند: بارندگی، تابش آفتاب و اشعه ماوراء بنفش و... می باشد.

کنیتکس روغنی قابل شستشو است و به علت استفاده درصد بالایی از رزین، دارای چسبندگی بسیار بالایی می باشد به طوری که بعد ازخشک شدن کامل، دانه های پرلایت به هیچ وجه از سطح جدا نمی شوند.

نوع دانه بندی براساس مواد پرلایت تعیین می شود و استحکام نهایی پس ازسه هفته مشخص می شود.

این محصول به هیچ وجه با آب مخلوط نشده و فقط با حلال های مخصوص خود قابل مخلوط می شود. در انواع رنگ ها قابل استفاده می باشد.

انواع کنیتکس روغنی

مشخصات عمومی انواع کنیتکس های روغنی جهت نماهای داخلی و خارجی
ساختمان ها:
کنیتکس های روغنی پوشش و محافظ بسیار زیبائی برای خارج و داخل ساختمانها میباشد. کنیتکس روغنی بدلیل مقاومت بالا در برابر عوامل جوی چندین سال گذشته به عنوان پوشش و نمای مناسب ساختمان در اکثر کشورهای جهان معرفی و شناخته شده است. کنیتکس های روغنی به خاطر ترکیب شیمیائی مخصوص آن واتر پروف بوده همچنین کنیتکس های روغنی به علت سبکی و وزن مخصوص آن بر روی ساختمان بار کمتری وارد و بر روی سیمان، چوب، آهن، آردواز، گچ، ینل های گچی، بتون، جداول خیابان و غیره به وارد می کند.
رنگ های مختلف به راحتی قابل استفاده می باشد و 8 ساعت پس از اسپری شدن خشک و استقامت نهایی آن پس از 1 ماه حاصل می شود. قابل توجه است که هر کیلوگرم کنیتکس نوع سوپر 5/1 م.م، ممتاز 30/1 م.م و درجه یک 15/1 م.م را پوشش می دهد.


کنیتکس اکریلیک روغنی
مشخصات فنی انواع کنیتکس های روغنی جهت نماهای داخلی و خارجی ساختمان ها:
ترکیبات: انواع رزین های الکیدی، اکسید تیتان، الیاف های مصنوعی در گرید های مختلف، پرلایت، حلال های ویژه مخصوص، بنتونیت، اکسید زنگ، بیکربنات کلسیم در مش های مختلف، پودر تالک، پودر میکا، کبالت، سرب، کلسیم و …

 

نکات:
ترکیب مواد این محصول و همچنین درجه غلظت آن نکته مهم و قابل توجهی است زیرا تغییرات غیر مجاز در غلظت و ترکیبات سازنده این محصول می توانند نقش مستقیم در تضعیف دوام و کیفیت این رنگ داشته باشد و حال آنکه متأسفانه ظاهر رنگ غیر استاندارد با رنگ دارای فرمول و غلظت صحیح تقریباً یکسان می باشد و تفاوت این دو پس از استفاده و گذشت زمان (عموما در کوتاه مدت) مشخص می شود و آن موقع است که صاحب کار علاوه بر ضرر مادی دچار مشکل برای بر طرف سازی عیب های کارش خواهد شد. این عیوب می تواند شامل تغییر رنگ بعضی قسمت های کار یا پوسته پوسته شدن کار و … باشد.
اصولاً این گونه کارها توسط افرادی که مکان مشخصی برای ارائه خدمات خود ندارند اجرا می شود و پیگیری امر برای دریافت خسارت کار بی نتیجه خواهد بود. بنابراین به تمامی صاحب کاران گرامی توصیه می شود که با تحقیقات و اطمینان نسبت به مجری کار دست به انجام رنگ آمیزی ساختمان و بنای خود با رنگهایی همچون کنیتکس، رولکس و رنگ های پاششی غیر صنعتی دیگر بزنند. هر چند که این نکته برای دیگر رنگ های صنعتی نیز برقرار می‌باشد ولی سوء استفاده در غلظت و مواد ترکیبی کنیتکس، رولکس و سایر رنگ های پاششی غیر صنعتی بیشتر دیده می شود.