طرح دار کردن دیوار با مهر

طرح دار کردن دیوار با مهر

مهرها، قالب های بافت داری و برجسته ای هستند که در شکل های مختلف طراحی و در نقاشی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.

رایج ترین آن ها، مهرهایی از جنس پلاستیک مخصوص هستند و با توجه به نوشته و فرمی که مصرف کننده سفارش بدهد، ساخته می شوند. مانند مُهر شرکت ها و ادارات، مُهر جایگزین امضاء، مُهرهای پزشکان، مُهرهای پشت نویسی چک و غیره. همه آن ها پس از آغشته شدن به جوهر شکل و نوشته مورد نظر را بر روی کاغذ چاپ می کنند.

نوع دیگری از این مهرها که تزئینی و سرگرم کننده هستند برای بازی بچه ها تولید شده و دارای مخزن کوچکی هستند که از آن طریق رنگ به سطح مُهر انتقال می یابد.

همچنین از مُهر برای دکوراسیون داخلی منزل و در نقاشی ساختمان نیز استفاده می شود. پوشش دیوارها، کف، لوازم دکوراسیون چوبی یا پارچه ای، بسترهای خوبی برای چاپ به وسیله مُهر هستند.

این مهرها نسبت به مُهرهای سفارشی و رایج دارای ابعاد بزرگتر و اشکال متنوع و متفاوت تری هستند؛ گاهی طراحان داخلی با توجه به هدف مورد نظرشان، اقدام به ساخت مُهر می کنند. شما نیز می توانید این کار را انجام دهید.

مرحله اول کشیدن طرح مورد نظر برای مُهر، آن هم بر روی کاغذ است. سپس دور طرح و داخل آن را به وسیله قیچی یا کاتر ببرید. پس از آنکه الگوی مُهر آماده شد، جنس مورد نظر برای ساخت آن را انتخاب کنید.

یکی از جنس های مختلف ساخت مهر عبارت است از:

  • لینولئوم یا مکالئوم

این دو پوشش های لایه ای از جنس پلاستیک بوده که به عنوان کفپوش در قسمت های مختلف خانه و ساختمان شما قابل استفاده هستند و ضد آب می باشند و با تیغ های موکت بری، بریده می شوند. بنابراین شما می توانید طرح مورد نظر را که آماده کرده بودید، روی یک تکه لینولئوم قرار دهید و خطوط معین شده را ببرید. سپس دو تکه چوب عمود بر هم و هماهنگ با اندازه مُهر آماده کنید با میخ و چسب چوب به هم متصل کنید (به دلیل آنکه این لایه ها دارای قطر چند میلی متری بوده و امکان استفاده از آنها به صورت مُهر به تنهایی وجود ندارد). لایه مُهر را با چسب صنعتی به تکه چوب افقی بچسبانید و تکه چوب عمودی به عنوان دسته مُهر استفاده می شود. حالا پس از آغشته کردن سطح مُهر به رنگ، مهر را به دیوار بزنید.

برای چاپ با مُهر، معمولاً از رنگ های روغنی در نقاشی ساختمان استفاده می شود ولی در مواردی که سرعت خشک شدن چاپ مورد اهمیت است یا می خواهید روی چاپ دیگری، طرحی را چاپ کنید از رنگ های آکریلیک می توان استفاده کرد.