نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب

نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب

رازهای نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب و نسبت ترکیب آن به روش حرفه ای ها

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با رنگ اکریلیک در نقاشی ساختمان محتوا کمی طولانی تر است اگر سریعا میخواهید بدانید که نحوه ترکیب رنگ اکریلیک و نسبت ترکیب این رنگ با آب چقدر باید باشد ، لطفا پاراگراف آخر را مطالعه نمایید.

اما پیشنهاد میکنم این محتوا را بخوانید تا درک بهتری از رنگ اکریلیک داشته باشید. و به شکل یک حرفه ای کار را انجام دهید و جواب سوالات بعدی خودتان را نیز بدانید...

اولین بار در سال 1955 بود که رنگ های اکریلیک مبتنی بر آب به وجود آمد و توسط هنرمندان شناخته شد. روز به روز به دامنه این رنگ ها افزوده شده و سهولت استفاده از آن ها گسترش یافت. عملکرد قابل اعتماد این رنگ ها نیز باعث گسترش بیشتر این رنگ ها شده و اکنون رنگ های اکریلیک به یکی از محبوب ترین رنگ های جهان تبدیل شده است. قبل از آنکه بتوانیم نحوه نسبت و ترکیب رنگ اکریلیک با آب را بدست آوریم باید بفهمیم این رنگ چیست و چه عواملی می تواند به ترکیب آن با آب کمک کند. برای آشنایی بیشتر با این رنگ هم توصیه میکنم این مطلب را بخوانید. نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک

رنگ اکریلیک چیست؟

رنگ اکریلیک مبتنی بر آب از ذرات رنگدانه های پراکنده شده در امولسیون پلیمری اکریلیک تشکیل شده است. سه قسمت اصلی تشکیل دهنده این رنگ، رنگدانه، چسب و حلال می باشد که هرکدام را شرح میدهیم.

رنگدانه : رنگدانه ها مواد جامد دانه ای هستند که رنگ از آن ها به وجود می آید. آن ها به اندازه ذرات ریز خرده شده هستند که حل نمی شوند اما در رنگ معلق باقی می مانند. رنگدانه ها می توانند از جنس مواد آلی، معدنی و یا طبیعی و مصنوعی باشند. میل رنگدانه ها نسبت به سطحی که روی آن قرار می گیرند کم است یا اصلا تمایل ندارند.

چسب : اتصال دهنده ماده ها و در واقع رنگ دانه ها به هم است که پس از خشک شدن رنگ، رنگدانه را در جای خود نگه می دارد. رنگ اکریلیک به عنوان اتصال دهنده پلیمری اکریلیک شناخته می شود و پس از تبخیر آب، به جای می ماند.

حلال : این به بخشی از رنگ اشاره می کند که حامل رنگدانه و چسب است. آب وسیله حمل و جا به جایی اکریلیک و می توان گفت همان رنگ و چسب است و هنگامی که با چسب ترکیب شود، یک امولسیون پلیمری ایجاد می کند. پس از خروج آب و تبخیر یا جذب آن، رنگ خشک می شود و یک لایه پلیمری شفاف و پایدار پر از ذرات رنگی ثابت شده و به دام افتاده ایجاد می کند. 

نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب از نظر علمی

در نتیجه تبخیر آب رنگ های اکریلیک خشک می شوند. آنچه در طول نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب از نظر علمی وجود دارد:

مرحله اول:

رنگ اکریلیک که در یک ظرف به صورت فشرده شده قرار دارد در یک ظرف پر از چسب پلیمری اکریلیک و آب ریخته می شود. آب برای مایع نگه داشتن رنگ و به عنوان نوعی حلال شیمیایی عمل می کند تا ذرات پلیمری اکریلیک را در کنار هم منظم نگه دارد.

مرحله دوم:

هنگام قرار گرفتن این مایع در برابر هوا، آب موجود در این محلول تبخیر می شود و یا به وسیله سطح جذب می گردد. این زمانی است که ذرات پلیمری چسب و رنگدانه ها با سطح در تماس قرار می گیرند و با یکدیگر پخش می شوند.

مرحله سوم:

ذرات پلیمری شفاف و پایداری ایجاد می شود که رنگدانه ها را در جای خود ثابت نگه می دارد. صفحه ایجاد شده بسیار پایدار و در برابر آب مقاوم و تقریبا دائمی می باشد.

چه چیزهایی رنگ اکریلیک را خاص می کند؟

باید گفت این رنگ که امروزه به محبوبیت بالایی دست یافته است، به دلایلی خاص می باشد…

  • به سرعت خشک می شود. به طور کلی یک لایه نازک از رنگ اکریلیک در طول کمتر از 15 دقیقه خشک می شود و هر چه لایه ضخیم تر باشد این مدت زمان افزایش می یابد.
  • هنگام خیس شدن می توان آن را با آب تمیز کرد.
  • تنوع زیادی در این رنگ ها وجود دارد.
  • به هر سطحی می چسبند
  • سبک هستند و تکنیک کار با آن ها راحت است.
  • قابل اشتعال نیستند.

نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب

نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب به این صورت می باشد که باید توجه نمود اکریلیک ها هرگز نباید با بیش از 25 درصد آب رقیق شوند. چرا؟

چون آب بیش از حد تعادل ، این ترکیب را به هم می زند و پلیمر آکریلیک را بیش از اندازه پخش کرده و مولکول های چسب یا پلیمر نمی توانند به درستی به هم وصل شوند و در نتیجه رنگی ناپایدار به وجود می آید. در عوض باید دقت نمود که برای رقیق تر نمودن این محلول می توان از رنگدانه های بدون رنگ استفاده نمود. به این ترتیب برای پایدار نگه داشتن این امولوسیون یا ترکیب باید دقت زیادی نمود و از اضافه کردن آب خودداری کرد.

شفافیت در نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب

شفافیت در نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب بسیار مهم است. رنگ اکریلیک وقتی خیس می شود یا با آب ترکیب می گردد به یک محلول شیری رنگ تبدیل می شود. این محلول بعد از خشک شدن کاملا شفاف و سفید می گیردد. رنگ شیری این ترکیب با ترکیب آب با آن اندکی تیره می شود. این تغییر رنگ معمولا تغییر رنگ مرطوب تا خشک نامیده می شود و در رنگدانه ها یا رنگ های شفاف بیشتر قابل مشاهده است. باید به نحوه ترکیب رنگ اکریلیک با آب دقت نمود تا کم و زیاد شدن آن باعث از بین رفتن این شفافیت نهایی نشود.

همچنین باید دقت نمود بعضی از رنگ های اکریلیک پس از خشک شدن تیره می شوند پس باید در انتخاب رنگ و نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با اب دقت نمود.

نکاتی در مورد کار با رنگ اکریلیک برای نقاشی های هنری و تابلو

پس از کار با رنگ های اکریلیک بهتر است دستتان را با آب و صابون تمیز نمایید.

هنگام کار یک ظرف آب در کنار دست می تواند به مرطوب نگه داشتن سطح کار کمک کند تا بهترین حالت را از رنگ آمیزی به دست آورد.

اگر قسمتی از محیط یا سطح مورد نظر از رنگ بسیار ضخیم شده باشد، می توان آن را با آب نازک کرد.

پالت های رنگ اکریلیک بهتر است پس از استفاده کاملا با آب شسته شوند.

برای روشن کردن و سایه زنی سفید به رنگ های اکریلیک آن ها را با رنگ سفید ترکیب می کنند و جهت سایه زنی و سیاه تر شدن این رنگ ها، سیاه بهترین انتخاب می باشد که می تواند ترکیب را تیره تر نماید.

 

نحوه و نسبت ترکیب رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان

معمولا در پروژه های نقاشی ساختمان رنگ مورد نظر کارفرما در طیف رنگی رنگ های اکریلیک موجود در بازار وجود ندارد. و یا اگر برای محل سکونت خود میخواهید از رنگ اکریلیک استفاده کنید نیز این مساله وجود دارد که رنگ دلخواه شما در فروشگاه های فروش رنگ و ابزار وجود ندارد و شما باید خودتان با ترکیب رنگ هاه بتوانید رنگ دل به خواه خود را درست کنید. برای این کار باید از مادر رنگ های مختلف استفاده کنید. در نقاشی ساختمان به رنگ های پایه و اصلی مادررنگ گفته می شود.

نکته : برای ترکیب رنگ های اکریلیک می توانید از مادر رنگ های پلاستیک هم استفاده کنید و مشکلی به وجود نخواهد آمد. مثلا برای ترکیب رنگ و ایجاد رنگ نارنجی می توانید با خرید یک گالن رنگ اکریلیک سفید و مادر رنگ قرمز و مادر رنگ زرد و ترکیب آن ها به نسبت و کم کم اضافه کردن آن به رنگ سفید به ترکیب رنگ نارنجی دلخواه برسید. برای ساخت رنگ نارنجی در این مثال می توانید از مادررنگ های پلاستیک و یا ترکیبی از پلاستیک و اکریلیک استفاده کنید.

مثلا مادر رنگ پلاستیک قرمز + مادر رنگ اکریلیک زرد + رنگ اکریلیک پایه (سفید) = رنگ اکریلیک نارنجی

و یا به صورت زیر

مثلا مادر رنگ اکریلیک قرمز + مادر رنگ پلاستیک زرد + رنگ اکریلیک پایه (سفید) = رنگ اکریلیک نارنجی

و یا هر دو مادر رنگ از جنس رنگ های پلاستیک باشد.

مثلا مادر رنگ پلاستیک قرمز + مادر رنگ پلاستیک زرد + رنگ اکریلیک پایه (سفید) = رنگ اکریلیک نارنجی

و اما نسبت ترکیب رنگ اکریلیک با آب و رقیق کردن رنگ اکریلیک به این صورت می باشد که برای رقیق کردن 4 کیلو رنگ اکریلیک 1 لیتر آب لازم است. به عبارتی برای رقیق کردن یک گالن رنگ 20 کیلویی 5 لیتر آب نیاز است. استفاده بیشتر از این مقدار از آب مشکلاتی را خواهد داشت که در همین مقاله به آن اشاره کرده ایم و توصیه میکنیم حتما این مقاله را به دقت بخوانید.

همچنین در هر مرحله از ترکیب رنگ اگر مشکلی داشتید می توانید در بخش پرسش و پاسخ سوالات خود را بپرسید.

همچنین برای سفارش نقاشی ساختمان با شماره تماس های درج شده در سایت تماس بگیرید. خدمات نقاشی ساختمان سپید همواره در خدمت شما هموطنان عزیز می باشد.